Категория: Култура Посещения: 838
Списание „Изследовател” – издание на Института за човека и на Института за иновации към Българската академия на науките и изкуствата, София, в брой 18/2021 г. помества обстойната рецензия на д-р Росица Чернокожева за романа на писателката Иванка Денева „Кръстопъти и ветрове“: сага, посветена на национално-освободителните борби на поколения българи от няколко рода, в продължение на векове. Той е поклонът на писателката към Сливен и бунтовния квартал „Клуцохор“, където до седемнадесетата година преминават детството и животът в родната ѝ къща.
„Изследовател“, както и списанията „Летописи“ и „Българска медицина“, са официални органи на Академията. С критическата оценка на видния изследовател Р. Чернокожева (Институт за литература при БАН) започва посоченият по-горе брой. Романът получи обстойното си обглеждане досега от видни български литературоведи в над десет задълбочени рецензии, към които се нарежда и настоящата – с различния си инструментариум и подход към многобройните проблеми на творбата.
Списание „Изследовател“ постъпва от издателя в световни книжовни центрове, сред които Конгресната библиотека, Вашингтон; Британската библиотека, Лондон; Японската библиотека, Токио; Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“, България; Националната библиотека на Русия, Санкт Петербург; Националната библиотека на Франция, Париж; Интернет.
Определен от критика Кр. Кацарска като „роман-река“, читателите ще забележат и интригуващия, необичаен подход на д-р Чернокожева към обемното и полифонично произведение „Кръстопъти и ветрове“. Наричайки изследването си „Кръстопътищата на душата. Психоаналитични нюанси“, тя, наред с водещите историко-политически събития и реалии, поставя акцент главно върху изображението на колизиите и междуличностните сблъсъци на героите, белязали творбата, както и на многопластовите преображения на човешката душа в най-значимите и преломни моменти от личното и социалното ѝ (участие в обществения живот и борбите) битие. Това прави подходът на изследователя адекватен на психологизма и художествената рефлексия в писателския стил и поетика, като водеща тоналност в романа.
Новото е, че много от човешките състояния на персонажите са провидени и филтрирани от д-р Чернокожева през концепциите, идеите и възгледите на видни световни учени, психологически и психо-терапевтични школи, като тези на Зигмунд Фройд (1856 – 1939) и Якоб (Джейкъб) Леви Морено (1889 – 1974, автор на „теорията на психодрамата“), което издава различните щрихи и ракурс към състоянията на човека в драматичните мигове от живота му. Фокусът, главно върху психологическите основи на процесите в развоя на героите в романа „Кръстопъти и ветрове“, го сродява и с характера на представяните в брой 18 /2021 г., други теми и въпроси.
На посочената връзка към изданието може да бъде прочетена новата рецензия за романа „Кръстопъти и ветрове“ от Ив. Денева: