Категория: Институции Посещения: 2292
Спомняте ли си времето, когато имахте пари, но не можехте да си купите жилище? (Доста хора се чудят кое е по-доброто – тогавашното или сегашното, дето можеш да си избереш каквото искаш жилище, но нямаш пари.) Ако не всички, поне хората с т.н. жилищно-спестовни влогове, си го спомнят. Някои от тези влогове са престояли по 30 години и отдавна не са пари, с които можеш да купиш недвижима собственост. Затова има и Закон за уреждане правата на граждани с многогодишни жилищно-спестовни влогове. Според него, притежателите на жилищно-спестовни влогове, открити до 31 декември 1990 г., имат право на компенсация, ако не притежават в страната и в чужбина жилищни имоти или вили, годни за постоянно обитаване, а ако притежават, то тяхната стойност не трябва да надхвърля 60 000 лв. Друго изискване за предлаганата компенсация е лицата да не притежават имущество на обща стойност по-голяма от 60 000 лв. в налични парични средства по влогове, акции, дивиденти, произведения на изкуството, нумизматика, филателия, моторни превозни средства, селскостопански земи, фабрики, магазини, ателиета и други основни и оборотни фондове и средства по цени, определени по ред и условия, установени от правилника за прилагане на закона, популярен като Закон за лихвоточките. Ако отговаряте на всичките тези условия и все още не сте се възползвали от правата си, имате вече само дни да го направите, т.е. да получите от държавата някакви пари, които да ви компенсират в малка степен за годините напразна надежда. Не забравяйте също, че правата могат да се прехвърлят на роднини по права линия, а по съребрена - до трета степен включително.
Законът гласи, че в срок до 31 декември 2009 г. включително, притежателите на жилищно-спестовни влогове, открити до 31 декември 1990 г. и престояли повече от 5 години към тази дата, които не са декларирали правата си, ще трябва да докажат правото си на компенсация пред местните комисии към общините. А в срок до 30 ноември 2010 г. кметовете на общините ще трябва да одобрят окончателните списъци с имената на компенсираните.
Така че, побързайте. Според специалисти, срокът няма да бъде удължаван. Който има т.н. лихвоточки, трябва незабавно да потърси специализираната комисия по член 8 от Закона за лихвоточките. При приемането му в края на май тази година, депутати обявиха, че близо 150 000 души притежават лихвоточки.