Категория: Маршрути Посещения: 3136
Над много градове има „Хисарлък”. Казвам „над”, защото това обикновено е някое по-високо място – край Кюстендил, край Шумен, в Сакар, с останки от крепост. Т.е. оня Шлиманов „Хисарлък” на древната Троя далеч не е изключение. Обаче е изключение по посещаемост. Със сигурност, за всеки празник много повече български туристи посещават малоазийския „Хисарлък”, отколкото който и да е български. И мнозина от тези туристи ще разказват с вдъхновение за видяното в чужбина, но до края на живота си може би няма да видят какво има на баира над родния им град. Освен ако не се наложи да покажат на някой гостенин местните забележителности. Така, без да имаме намерение в есенния ден да посещаваме „Хисарлъка” край Сливен, тръгнахме след групичка „пришълци”, от едното любопитство - просто за да се уверим, че входа към археологическия обект е заключен.
Беше заключен само привидно – т.е. настойчивият турист може да размотае синджира, на който катинарът явно се явява само украшение. И ето ни сред руините на античната Туида. Без билет и без екскурзовод.
Достатъчно е може би човек да знае само, че основните останки са от античното селище Туида от ІІ – ІІІ в., търговски и занаятчийски център, обединяващ околното тракийско население по време на формалното господство на Римската империя над тези земи, както и от ранновизантийското селище. Иначе и без да е специалист, може да различи порти, кули, складове и казармени помещения покрай крепостната стена, голямата базилика.
И много още може да се види тук...
Разбира се и боклуци, които освен в съвременното, са навлезли и в някогашното поселище.
Добре все пак, че природата успява да компенсира човешката немара.